خانه / مکتوب جلسات / حجت الاسلام مومنی: فضای مجازی، فضای غفلت از یاد خداست

حجت الاسلام مومنی: فضای مجازی، فضای غفلت از یاد خداست

مراسم شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها با سخنرانی حجت الاسلام سید حسین مومنی و مداحی کربلایی نریمان پناهی و حاج سید مجید بنی فاطمه در هیئت الزهرا سلام الله علیها برگزار شد.

در ادامه ی خبر متن سخنان حجت الاسلام مومنی را می خوانید:

رافعیت و مانعیت داشتن مشکلات، نتیجه ی تاسی به سیره ائمه علیهم السلام

سیره عملی حضرت زهرا سلام الله علیها و همه ی حضرات معصومین علیهم السلام هم راهگشاست و هم رافعیت و مانعیت نسبت به ابتلائاتی که زندگی الان نوعا با آنها دست به گریبان است دارد. . اگر در زندگی آسیب و آفتی ورود پیدا کرده، فقط کافی است تاسی به سیره ی عملی آنها بکنید. تاسی به سیره ی آنها سبب بیمه ی زندگی می شود و زندگی را از آسیب حفظ میکند. به قدری سیره ی عملی معصومین علیهم السلام برای ما درسهایی به ارمغان می آورد که خیال میکنیم نیاز به رجوع به زندگی غیر نیست و اگر کسی توانسته به سعادت و کمال در دنیا و آخرت نائل شود، نیست، مگر این که تاسی پیدا کرده به مصادیق خاتم انبیا که عبارتند از: یک قرآن و دوم کلماتی که از معصومین رسیده که تعبیر به سنت میکنیم و سوم سیره ی عملی یا سبک رفتاری هدفمند این ذوات مقدسه.

عبودیت و بندگی حضرت زهرا سلام الله علیها

در دو لحظه هست که انسانها خدا را ازیاد میبرند. در خوشی و ناخوشی. در خوشی های به جای اینکه شاکر نعمت باشند، غفلت وجود آنها را میگیرد. مبادا انسان در مجموعه ای قرار بگیرد که این مجموعه ی غفلت است. حضرت زهرا سلام الله علیها در دعای روز یکشنبه یا دوشنبه می فرماید: خدایا اگر من در محیط غفلت قرار گرفتم، محیط را برایم محیط ذکر قرار بده و اگر محیط ذکر است، محیط را برایم محیط شکر قرار بده. این درجات را می خواهند طی کنند.

وجود مقدسشان در مسیر عبودیت و بندگی نقش بسیار زیبایی ایفا فرمود. عبادت یعنی چه؟ عبادت غایت تضرع، خضوع و خشوع در مقابل غیر خدا را گویند. در نهایت تواضع، انسان خشوع، خضوع، کرنش در مقابل غیر کند. چه کسی سزاوار این کرنش و تواضع غیر از خدا هست؟ تمام این کرنش و تواضع شما باید درب خانه ی خدا صورت بگیرد. در خانه ی غیر جز ضرر، زیان ،خفت و خاری چیزی به ارمغان نمی آورد. اگر کسی در مقابل خدا کرنش کند در مقابل غیر سر تعظیم فرو نمی آورد.

کرنش و تعظیم در مقابل غیر خدا ممنوع

درسوره ی حج آیه ۳۱ آمده است: حُنَفَاء لِلَّهِ غَیْرَ مُشْرِکِینَ بِهِ وَمَن یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَکَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء فَتَخْطَفُهُ الطَّیْرُ أَوْ تَهْوِی بِهِ الرِّیحُ فِی مَکَانٍ سَحِیقٍ  روی آوردگان به خدا باشید و شرک نیاوردگان به او، و هر کس که به، خداشرک آورد، چونان کسی است که از آسمان فرو افتد و مرغ او را برباید یابادش به مکانی دور اندازد .

” فَکَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء ” انسان وقتی از روی بلندی به زمین می افتد، قبل از اینکه به فکر دست و پا شکستن بیفتد، اضطراب و استرس به وجودش می افتد. این اضطراب و استرس که در انسان بوجود می آید ناشی از خروج از ولایت الهی و ورود به ولایت غیر، شیطان، طواغیت و نفس است. گاهی انسان عبد نفس، شیاطین برون میشود، جوانان عزیز فضاهای مجازی فضای بسیار غفلت انگیز است. باید در فضاهایی قدم بگذارید که عقل شما را بپروراند، باعث رشد و کمال عقل شما شود نه اینکه حجابی روی عقلتان بکشد. این فضاهای مجازی قوه ی خیالتان را تقویت میکند و اگر قوه ی خیال بر عقل غلبه کند، معصیت و گناه در خلوت بیشتر اتفاق می افتد. ولی اگر قوه ی عقلانیت بر قوه ی خیال غلبه کند، خدا را در همه جا ناظر میبیند. و وارد گناه نمی شود.

اگر انسان بندگی خدا را بکند، به مقامات بالا می رسد. در روایت داریم که خدا میفرماید: ای بنده ی من مرا عبادت کن فقط، که خودم متکفلت می شوم. تنهایت نمیگذارم و از احدی جز خودم نمی ترسی. نقطه ی مقابلش، اگر کسی بندگی خدا را نکند، تمام این دغدغه ها در دلش معلول ضعف اعتماد به خداست. برای رسیده به هر درجه و رتبه ای، فقط کافی است بندگی خدا را بکند. حضرت فاطمه سلام الله علیها می فرماید: مَن أصعَدَ إلَى اللّهِ خالِصَ عِبادَتِهِ أهبَطَ اللّهُ إلَیهِ أفضَلَ مَصلَحَتِهِ ۱؛ هر که خداوند را بى پیرایه عبادت کند، خداوند برترین مصلحتش را نثار او مى کند. اگر کسی عبادت خالصانه اش را به سمت خدا بفرستد، بالاتر از آنچه فکرش را میکند خدا به او نعمت میدهد.

نماز اول وقت و نماز جماعت رمز رسیدن به کمال

توصیه ی ما بر اساس آیه و روایات این است که نمازتان را از دست ندهید، اول وقت و به جماعت بخوانید. بعد ببینید به چه رشدی خواهید رسید. به درجات بالا و رشد میرساند. مقصودم از عبادت، عبادات مستحبی نبود. آنها برای کسی است که میخواهد درجات سلوک و معنویت را طی کند.

روزی یک شخص بسیار متمول، رمز موفقیت خود را سه چیز معرفی کرد، من یک نکته به آن اضافه می کنم. نماز اول وقت، اطاعت از پدر و مادر، روضه ی ابی عبدالله، صداقت در گفتار و عمل. کاری به قیامت ندارم دنیایت آباد می شود.

نماز انسان را به درجات بالا می رساند. یک روایت تکان دهنده می خواندم که در حد گناهان کبیره معرفی شده، کسی که عمدا نمازیش را ترک کرده است. یک روایت بسیار تکان دهنده ی دیگر: اگر کسی تعدادی نبی را بکشد ممکن است توبه اش پذیرفته شود، اما کسی که نمازش را عمدا ترک کرده، توبه اش قبول نمی شود. در بررسی روایات بدتر از ترک نماز، گناهی ندیدیم. هر گناهی در ذهنتان هست را بیاورید یک طرف، ترک عمدی نماز از همه ی آنها گناهش بیشتر است. تارک الصلوه دین ندارد. میشود کسی محب و مرید امام حسین علیه السلام باشد و با نماز بیگانه باشد. یا مرید حضرت زینب سلام الله علیها با نماز شب بیگانه باشد. نماز شب ایشان حتی در شام غریبان هم ترک نشد.

۱۵ عقوبت تارک اصلوه در دنیا و آخرت

سهل انگاری در نماز یعنی میتواند اول وقت بخواند، اما نمیخواند یا نمازش قضا می شود. حضرت زهرا سلام الله علیها از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، سوال کرد: کسی که نمـازش را سبک می شمارد چه زن باشد و چه مرد باشد، آنهایی که نمــازشان را سبک می شمارند چه هست بر ایشـان. خدا او را به ۱۵ خصلت مبتلا می‌کند ( خیلی تهدید کننده است ) ، شش تا در زندگـی دنیــــا و سه تا در وقت مرگ و سه تا در قبـر و بــرزخ و سه تای دیگر در قیــامت است وقتـــی از قبرش خارج می‌شود. اول این است که خدا برکـــت را از عمــر او بــــرمـی دارد؛ برکت را از روزیشــان هم بــر می‌دارد. هر عملـی که انجام می‌دهد از اعمال خیـر و عبادات، اجــری به آن داده نمی‌شود. سومین چیزی که مبتلا می‌شود این است که خدای متعال سیمــای صالحان را ازاو بر می‌گیرد؛ وقتی به صــورتش نگاه می‌کنید سیمای صالحــان در او نیست. پنجمی اش این است که دعــای او مستجاب نمی‌شود. از دعای صالحان هم بی بهره می‌شود،

بعضی عمرها برکت زیادی دارند. میبینید در زندگی به نماز اهمیت میدهند. نماز عاشقانه ترین لحظات با خداست. یک بار به ترجمه ی سوره ی حمد دقت کنید. بعضی با وجود اینکه پولدار هستند، برکت در پولشان نیست. هر عمل مستحبی انجام دهد برایش فایده ای ندارد. اول از نماز سوال میکنند. مرید امام حسین علیه السلام، کوتاهی و سهل انگاری در نماز نمیکند. این نماز نجاتت میدهد. از هرچیزی که بترسی، یا ممکن است بلایی از رهگذر آن سرت بیاید، اگر به نمازت مقید باشی از هر گونه نفوذ شیطان جلوگیری میکند.

بعد از ۱۷ سال که بسیجیان را از زیر خاک بیرون آوردند، دیدند چهره شان سالم است و تغییر نکرده، روی صورتشان اسید و آهک ریختند. خود عراقی ها گریه می کنند. خانواده ی شهدا گفتند این را هم بگویید که از نوجوانی نماز اول وقت و زیارت عاشورایش را ترک نکرد.

حضرت زهرا سلام الله علیها در غم و غصه از خدا غافل نشد. امام حسن علیه السلام میفرمود مادرم حضرت زهرا سلام الله علیها از شدت عبادت پاهایش ورم مینمود. وقتی غم و غصه ات در دنیا زیاد می شود دستی به دعا بلند کن. حضرت زهرا سلام الله علیها به ما یاد میدهند در هنگام غم و گرفتاری با تمام وجودت دعا کن. معنای دعا توجه دادن مدعو است به داعی، معنای دعا خواستن نیست بلکه نتیجه ی دعا خواستن است. یک کاری کنی خدا بهت نگاه کند و وقتی خدا نگاهت کرد، خواسته ات را بگو. بهترین جایی که خدا بهت نگاه میکند مجلس عزادرای است. دستهای گداییمان است که بالا میرود. امام زمان عجل الله فرمود: مادر ما به خاطر امت رفت پشت در. تمام مصیبتی که حضرت زهرا سلام الله کشید به خاطر ماست. در شادی هم حضرت زهرا سلام الله علیها خدا را فراموش نکرد.

telegram-icon

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اطـــــــــــلاعیه سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

به دنبال سوالات مکرر دوستان برای چگونگی دعوت از استاد مومنی برای حضور در جلسات به اطلاع می رسانیم که نحوه دعوت از ایشان فقط به صورت حضوری پس از جلسات ایشان می باشد