خانه / آرشیومطالب / آداب دعا کردن در کلام امام علی(ع) – شب دوم (حرم مطهر)

آداب دعا کردن در کلام امام علی(ع) – شب دوم (حرم مطهر)

آداب دعا کردن در کلام امام علی(ع)

زمانی که انسان می خواهد در برابر خدا دعا کند، باید مانند انسان ضعیف و ذلیل و نیازمند در پیشگاه حضرت حق بایستد؛ خضوع در برابر خدا برای این است که انسان در دلش به غیر از خدا توجه نداشته باشد.

به گزارش روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها؛ حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی، عصر امروز در جمع نمازگزار مسجد اعظم قم، ضمن گرامیداشت آغاز ماه میهمانی خدا، گفت: بر اساس شرایط امروز، هرچه فرصت های پیش رو بیشتر، خطرها و تهدیدات نیز بیشتر می شود.

استاد حوزه علمیه قم نبود دعا، راز و نیاز با خدا، خلوت خدا و یاد خدا را مهم ترین عامل بروز تهدیدات و چالش ها در جامعه دانست و گفت: “ذکر” راه حل برون رفت از این آسیب هاست که در آیات و روایات به نماز عصر، پیامبر، قرآن و… تفسیر شده است؛ از جمله تفاسیر ذکر، به معنای دعاست.

وی غایت در دعا را “خواستن” معرفی کرد و گفت: دعا به معنی توجه دادن و میل دادن مدعو به داعی است؛ صوتی که از زبان انسان خارج می شود و خدا را متوجه خود می کند، دعاست. خواستن نهایت در دعاست، به این که انسان ابتدا خدا را متوجه خود می کند و در نهایت خواسته خود را مطرح می سازد.

حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی با اشاره به مناجات امیرالمؤمنین علیه السلام در مسجد کوفه گفت: در این مناجات، امام علی علیه السلام ابتدا مدعو را به داعی متوجه می کنند و در ادامه خواسته های خود را بیان می دارند.

وی با تأکید بر این که انسان عاقل، پیوسته در حال دعاست، گفت: بر اساس روایات، راه تقرب به خدا و مردم، خواستن از خدا و نخواستن از مردم است. کسی که از خدا زیاد بخواهد محبوب خدا می شود و اگر نیاز خود را به مردم نگوید، در دل های مردم جای می گیرد.

این سخنران افزود: دعا موجب برآورده شدن حوائج، دور کردن قلب از وسواس، مانع از ورود شیطان به قلب انسان، موجب آرامش و تقرب به سوی خداست.

وی یکی از بهترین زمان ها برای دعا را بعد از انجام فریضه معرفی کرد و گفت: یکی از بهترین زمان ها برای دعا، بعد از نمازهای یومیه است. پیش از افطار نیز زمانی است که در روایات از بهترین زمان های دعا معرفی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی به بایسته های دعا اشاره کرد و افزود: قبل از این که دعا کنیم، شایسته است عمل خیری مانند کمک به دیگران، صدقه دادن، نماز گزاردن و… به جای آوریم تا خدا را متوجه خود کنیم و در میان کارهای خیر، هیچ کاری مانند کمک به خلق الله اثرگذار نیست.

وی در ادامه درباره آداب دعا کردن در کلام امام علی علیه السلام اظهار داشت: بر اساس کلام این امام همام، خضوع و خشوع در برابر خدا از جمله آداب دعا کردن است. زمانی که انسان می خواهد در برابر خدا دعا کند، باید مانند انسان ضعیف و ذلیل و نیازمند در پیشگاه حضرت حق بایستد؛ خضوع در برابر خدا برای این است که انسان در دلش به غیر از خدا توجه نداشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم گریه را از دیگر آداب دعا کردن برشمرد و گفت: زمانی که دل انسان شکست، بهترین لحظه برای دعاست. اشک نشانه این است که خداوند به شما نظر لطف دارد. انسانی که به یاد فرصت های از دست رفته و دست های خالی خود در پیش روی خدا بیفتد، اشک ها نیز از چشمان او سرازیر می شود.

وی خاطرنشان کرد: بهترین چیزی که قلب انسان را به خشیت می انداز، گریه بر امام حسین علیه السلام است.

telegram-icon

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اطـــــــــــلاعیه سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

به دنبال سوالات مکرر دوستان برای چگونگی دعوت از استاد مومنی برای حضور در جلسات به اطلاع می رسانیم که نحوه دعوت از ایشان فقط به صورت حضوری پس از جلسات ایشان می باشد