خانه / آرشیومطالب / حجت الاسلام مؤمنی: صبر کلید فرج است

حجت الاسلام مؤمنی: صبر کلید فرج است

مراسم شب پنجم ماه مبار رمضان با سخنرانی حجت الاسلام مؤمنی و مداحی ذاکرین اهل بیت علیهم السلام حاج سعید حدادیان و کربلایی محمد حسین حدادیان در هیئت محبان فاطمه الزهرا سلام الله علیها برگزار شد.

در ادامۀ خبر متن سخنان حجت الاسلام مؤمنی را می خوانید:

حدیث عنوان بصری را نقل کردیم که پس از ۹۴ سالگی به محضر امام صادق علیه‌السلام رسید که حضرت به ۴ علت اورا ترد کردند که مهمترین علت آن بالا بردن معرفت و شعور و عطش عنوان بود.

عنوان بصری صبر کرد. جوانان صبر کلید فرج است. صبر کنید نهایتا در را باز می کنند. به این قسمت رسیدیم که حضرت پرسیدند؛

“ثُمَّ رَفَعَ رَأْسَهُ ثُمَّ قَالَ: مَا مَسْأَلَتُکَ؟!

 فَقُلْتُ: سَأَلْتُ اللَهَ أَنْ یَعْطِفَ قَلْبَکَ عَلَیَّ، وَ یَرْزُقَنِی‌ مِنْ عِلْمِکَ. وَ أَرْجُو أَنَّ اللَهَ تَعَالَی‌ أَجَابَنِی‌ فِی‌ الشَّرِیفِ مَا سَأَلْتُهُ.

«سپس‌ حضرت‌ سر خود را بلند نمود و گفت‌: چه‌ می خواهی‌؟!

عرض‌ کردم: از خداوند مسألت‌ نمودم‌ تا دلت‌ را بر من‌ منعطف‌ فرماید، و از علمت‌ به‌ من‌ روزی‌ کن و از خداوند امید دارم‌ که‌ آنچه‌ را که‌ درباره‌ حضرت‌ شریف‌ تو درخواست‌ نموده‌ام‌ به‌ من‌ عنایت‌ نماید.»

یکی از راه های جلب توجه و عزت یافتن نزد دیگران  این است که وقتی راه می روی دیگران را نگاه نکن. خدا باید قلب را رئوف کند. لذا عنوان گفت از خدا خواستم تا قلبت بر من رئوف گردد.

هرچه می خواهید از خدا بخواهید “اللّهُمَ اَغنِنِی بِحلالِکَ عَن حَرامِک و بِفَضِلکَ عَمَّن سِواک”

 

فَقَالَ: یَا أَبَا عَبْدِاللَهِ! لَیْسَ الْعِلْمُ بِالتَّعَلُّمِ؛ إنَّمَا هُوَ نُورٌ یَقَعُ فِی‌ قَلْبِ مَنْ یُرِیدُ اللَهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی‌ أَنْ یَهْدِیَهُ. فَإنْ أَرَدْتَ الْعِلْمَ فَاطْلُبْ أَوَّلاً فِی‌ نَفْسِکَ حَقِیقَهَ الْعُبُودِیَّهِ، وَ اطْلُبِ الْعِلْمَ بِاسْتِعْمَالِهِ، وَ اسْتَفْهِمِ اللَهَ یُفْهِمْکَ!

«حضرت‌ فرمود: ای‌ أبا عبدالله‌! علم‌ به‌ آموختن‌ نیست‌. علم‌ فقط‌ نوری‌ است‌ که‌ در دل‌ کسی‌ که‌ خداوند تبارک‌ و تعالی‌ اراده‌ هدایت‌ او را نموده‌ است‌ واقع‌ می شود. پس‌ اگر علم‌ میخواهی‌، باید در اوّلین‌ مرحله‌ در نزد خودت‌ حقیقت‌ عبودیّت‌ را بطلبی‌؛ و به واسطه‌ عمل‌ کردن‌ به‌ علم‌، طالب‌ علم‌ باشی‌؛ و از خداوند بپرسی‌ و استفهام‌ نمائی‌ تا خدایت‌ ترا جواب‌ دهد و بفهماند.»

علم نور است، باید در قلب انسان قرار بگیرد. فرد بی سواد است ولی عالم است. علم گرفتن مدرک نیست. علم حکمت است که خدا به انسان میدهد و از زبانش جاری می کند.

شهید چمران و شهید بابایی در دل غرب به کمترین آلودگی ای آلوده نشدند چون از خدا می خواستند و قلبشان نور خدا را گرفته بود.

telegram-icon

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اطـــــــــــلاعیه سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

به دنبال سوالات مکرر دوستان برای چگونگی دعوت از استاد مومنی برای حضور در جلسات به اطلاع می رسانیم که نحوه دعوت از ایشان فقط به صورت حضوری پس از جلسات ایشان می باشد